Uygulamalar

Yazdır
İşaretle
Paylaş
Facebook Twitter Linkedin
Bize ulaşın
  • Kıyı/Liman yapıları
    background

    Kıyı/Liman yapıları

    Limanlar, rıhtım duvarları, yanaşma yapıları, taşkın koruma duvarları, havuzlar, dalgakıranlar more

Kıyı/liman yapılarında sıklıkla tercih edilen palplanşlar ve boru kazıklar, aşağıdaki uygulama tiplerinde kullanılabilir:

 


Rıhtım Duvarları

Rıhtım yapıları ya mütemadi kapalı rıhtım duvarları ya da boru kazık üzerinde açık, döşeme şeklinde imal edilebilirler. Ekonomik gerekçelerle her geçen gün daha büyük rıhtım yapılarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Yeni imal edilen ve eski draft derinliklerine yanaşamayan yeni nesil ticari gemiler, deniz tabanında tarama yapılmasını gerektirmektedir. Limanın en kısa sürede tekrar aktif hale gelmesi, dolayısıyla ekonomik kayıp yaşanmaması adına, en hızlı çözüm palplanş ve kombine duvar çözümleridir.

HZM veya boru-palplanş kombine duvar sistemleri sunduğu pek çok çözüm kombinasyonu ile tasarımlarda yeni fırsatlar doğurmaktadır. Benzersiz palplanş ürün gamımız ve çeşitli çelik sınıflarında üretebildiğimiz ürünler sayesinde optimum tasarım dayanımı-tonaj oranını yakalamanızı sağlıyoruz.

 


İskeleler

İskeleler genellikle eğimli deniz tabanı olan yerlerde, uygun derinliğe sahip noktalarda inşa edilir. Kazık iskeleler ayrıca liman girişlerinde gemilere yön vermek amacıyla da kullanılabilir Projelere sağladığımız çelik borular iskele yapılarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır.


Set güçlendirmeleri

İklim değişiklikleri sonucu yükselen su seviyeleri veya deniz tabanında meydana gelen çökmeler var olan set yapılarının güçlendirilmesi/yükseltilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Bu tip uygulamlarda palplanş uygulanması setin ekonomik ömrünü arttırmaktadır.


Taşkın koruma yapıları

Palplanş kullanılarak yapılan taşkın koruma duvarı imalatları, özellikle hızlı uygulama yapılması gereken yerlerde ve inşaat alanı sıkıntısı çekilen alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. İmal edilen palplanş duvar içinde tahliye noktaları bırakmak suretiyle su seviyesi kontrol edilebilmektedir.


Dolfinler

Dolfinler yüzen palamar yapılarıdır. Kara bağlantısı yapılamayan yerlerde gemilerin yanaşması için kullanılabilir. Boru kazıklar üzerine betonarme döşeme inşa etmek suretiyle imal edilebilirler.


Dalgakıranlar

Dalga etkilerini azaltmak suretiyle gemilerin limana güvenle demirlemesini sağlamak ve kıyı erozyonunu engellemek amacıyla inşa edilen yapılardır. Yapay limanlarda kullanıldığı gibi doğal limanlarda da uygulanabilir.

Ticari limanlar haricinde, eğimi korunmak istenen kıyı bölgelerinde de kullanılabilir.

Düz palplanşlar kullanılarak imal edilen hücre şeklindeki dalgakıranlar ekonomik avantajlar sunmaktadır.