Uygulamalar

Yazdır
İşaretle
Paylaş
Facebook Twitter Linkedin
Bize ulaşın
  • Bina temel inşaatları
    background

    Bina temel inşaatları


Bu tip palplanş uygulamaları genel olarak geçici olsa da, gün geçtikçe daha fazla palplanş bina projelerine ana yapı elemanı olarak dahil olmaktadır.

İlk olarak su veya zemini tutmak için istinat yapısı olarak kullanılan palplanşlar, daha sonra tasarımda ana taşıyıcı elemanlar olarak kullanılabilir. Palplanşların yapıda kalıcı olarak kullanılması, çakılıp tekrar sökülmesinden daha ekonomik olabilmektedir. Bu tip bazı uygulamalar:

Bina temel iksa yapıları

Bina temel yapısını inşa etmek için yapılan kazılar genellikle iksa sistemlerinin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. çelik palplanşlar iksa yapılarında rahatlıkla kullanılabilir. Söz konusu uygulamalarda palplanşlar sadece iksa elemanı olarak görev yapmazlar, aynı zamanda su engelleme görevi de üstlenirler.

Gergi sistemleri ve kuşaklamalar ile birlikte projeye özel palplanş iksa sistemleri geliştirip, sizlere sunuyoruz.


Batardolar

Batardolar, asıl inşa edilecek yapının yapılabilmesini sağlamak adına kuru alan elde etmek için yapılan yapılardır. Palplanş kullanılarak yapılan batardolar, görevleri bittikten sonra sökülmektedir. Özellikle köprü yağı imalatları için uygundur.


Yer altı otoparkları

Özellikle inşaat alanı yetersiz ve kalabalık bölgelerde yer altı otoparkları, maliyetli olmalarına rağmen, son çare olarak sıklıkla inşa edilmektedir.

ArcelorMittal palplanşları yer altı otoparklarında düşey taşıyıcı olarak kulanılabilir. Böylelikle iksa ve asıl taşıyıcı eleman aynı anda imal edilebilmekte ve dolayısıyla büyük ekonomik avantaj sağlanmaktadır.


Derin temeller

Yüksek yapı temellerinde, üzerinde ağır yük olan yapılarda ve zeminin kötü olduğu durumlarda derin temeller zorunlu uygulamalar olmaktadırlar.

H profil ve boru kazık ürünlerimiz söz konusu uygulamlarda sıklıkla kulanılmaktadır.